Találkozó Walter Queins-szel (Ludwig Alapítvány Aachen)

Az Összefogás a Kortárs Művészetért csoport (a Ludwig Lépcső foglalói) néhány aktivistája május 16-án, csütörtökön d.u. 14,30-kor fogadta az aacheni Ludwig Alapítvány két küldöttjét, Walter Queins urat és munkatársnőjét a repülőtéren, akiket az Emberi Erőforrások Minisztériuma a Ludwig Múzeum új igazgatójának kinevezése alkalmából (a kiszivárgott körülmények ismeretében nyilván formálisan) hívott meg. Átadták nekik a csoport nyilatkozatát, benne javaslatát az igazgatói pályázat lefolytatásának korrigálására. (…)

Összefogás a Kortárs Művészetért

Fénykép: " A miniszter bevallotta, hogy a pályázatot  Bencsik igazgatói mandátumának lejárta után, tehát túl későn írták ki, valamint, hogy a zsűri összetételére nincsenek pontos irányelvek..."</p>
<p>Feljegyzés<br />
(Maurer Dóra)</p>
<p>Az Összefogás a Kortárs Művészetért csoport (a Ludwig Lépcső foglalói) néhány aktivistájával együtt május 16-án, csütörtökön d.u. 14,30-kor fogadtuk az aacheni Ludwig Alapítvány két küldöttjét, Walter Queins urat és munkatársnőjét a repülőtéren, akiket az Emberi Erőforrások Minisztériuma a Ludwig Múzeum új igazgatójának kinevezése alkalmából (a kiszivárgott körülmények ismeretében nyilván formálisan) hívott meg. Átadtuk nekik a csoport nyilatkozatát, benne javaslatát az igazgatói pályázat lefolytatásának korrigálására. Szerettük volna szóban is elmondani, hogy nem egyik vagy másik pályázat mellett vagy ellen tüntetünk, hanem az átlátszó, szakmailag korrekt eljárásokért általában, de a gép késett, siettek, így néhány szóban vázoltuk csak azt, amiért vártuk őket. Mindketten biztosítottak bennünket arról, hogy teljesen képben vannak.</p>
<p>Sokan kérdezték, hogy végül is mi volt az eredménye az akciónak. Végre ma, május 22-én személyes hangú barátságos, tájékoztató e-mail érkezett hozzám Queins úrtól. Sajnálatát fejezi ki, hogy nem tudtunk a reptéren beszélgetni. Üdvözölte a csoport akcióját és beszélt is róla, valamint az igazgatói kinevezésről a miniszterrel és az államtitkárral.  A miniszter bevallotta, hogy a pályázatot  Bencsik igazgatói mandátumának lejárta után, tehát túl későn írták ki, valamint, hogy a zsűri összetételére nincsenek pontos irányelvek, ezért a miniszternek nagyobb a játéktere. A Ludwig Alapítvány még nem kapott hivatalos értesítést, de az eddigiekből arra következtetnek, hogy a miniszter nem Bencsik Barnabást, hanem Fabényi asszonyt nevezi ki vagy már ki is nevezte, ami a Ludwig Múzeum számára veszteséget jelent, minthogy Bencsik az utóbbi öt évben kiemelkedő munkát végzett és szerették volna, ha továbbra is igazgató marad.

Nyilatkozat

Az Összefogás a Kortárs Művészetért csoport 2013 május 9-én elfoglalta a Budapesti Ludwig Múzeum lépcsőjét. Tette ezt azért, hogy nyomatékosan felhívja a figyelmet arra az ellfogadhatalan helyzetre, amely jelenleg a magyar kultúra területén zajlik.

Ennek csak egyik, de kétségtelenül a legjellemzőbb példája a budapesti Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum vezetői pályázatának átláthatlan folyamata, amely a kortárs magyar kulturális közegben példátlan feszültséget keltett.

A minden kulturális szereplő számára megnyugtató megoldás érdekében a vezetői pályázattal kapcsolatban a következő javaslatot tesszük:

a minisztérium folytassa le újból az eljárást a két, már meglévő pályázat átlátható és szakmailag kompetens elbírálásával.

Ennek feltételei:

– egy új, a kortárs művészet területén kompentens zsűri felállítása, amelybe a releváns szakmai szervezetek delegálnak tagokat,
– az elbírálás kritériumainak a szakmai közvélemény bevonásával történő kidolgozása, amely biztosítja a pályázati anyagok összemérhetőségét,
– a teljes folyamat átláthatóvá tétele a nyilvánosság számára,
– a miniszter úr személyes jelenléte a Ludwig Lépcső fórumán mellyel garantálja egy folyamatos szakmai párbeszéd kezdetét a magyar kortárs művészet meghatározó szereplőivel.

Összefogás a Kortárs Művészetért
Budapest, 2013, május 16.

This entry was posted in HU, occupy LUMÚ, occupy LUMU - HU and tagged , , . Bookmark the permalink.