2014. március 14-én a Pesti Vigadó ünnepélyes megnyitója alkalmából civilek egy csoportja közvetlen akcióval tiltakozott az intézmény MMA-nak való átadása ellen. Az akciót egy önszerveződő csoport (képző- és előadóművészek, művészeti és művészetelméleti hallgatók, aktivisták, egyetemi oktatók, a Szabad Művészek néhány tagja) közösen hajtotta végre.
A közvetlen akció résztvevői:
Arláth Krisztina
Balázs Anna
Gulyás Márton
Karas Dávid
KissPál Szabolcs
Maria-Lima Victor
Őze Eszter
Simon Zsuzsi
Süvecz Emese
Csoszó Gabriella (fotó)
Sarah Günther (fotó, videó)
Kiss-Pál Anna (videó)
Balogh Dina (fotó)
Azért vagyok itt, mivel kizártak egy nyilvános eseményből, ezért közvetlen jelenlétemmel tiltakozom a magyar kultúrában és társadalomban fennálló egyenlőtlen hatalmi viszonyok miatt. Közvetlenül szembesíteni akarom az MMA tagjait és támogatóit e tömérdek közpénz felhasználásának jogtalanságával, belterjességével, kirekesztő voltával és társadalmi érzéketlenségével.
Az MMA kirekesztő, a kultúra szabad!
Az esemény megvalósulását számosan segítették,
akiknek ezúton fejezzük ki köszönetünket:
Adéle Eisenstein
Böszörményi Péter
Erlich Gábor
Farádi Gábor
Gettó Ferenc
Hegyi Dóra
Kispál Sándor
Kokesch Ádám
Kozák Tibor
Laki Júlia
Menesi Luca
Nagy Gergely
Nemes Csaba
Orbán György
Pacsika Márton
Pacsika Rudolf
Tamás Gáspár Miklós
TASZ
Vörös Anna
Zubek Adrienn
…valamint mindazoknak, akik személyes jelenlétükkel
és szimpátiájukkal támogatták a tüntetést, illetve az akciót
2010-ben a második Orbán kormány elkezdte szisztematikusan leépíteni az alkotmányos, demokratikus jogrendet. Ennek során lépésről lépésre ütötte ki a jogállamiság pilléreit, számolta fel a rendszerszintű intézményi kereteket. Koncepcionális program kizárólag egy autoriter rendszer jogi hátterének kidolgozására készült. Ennek a hatékony hatalomkoncentrációnak az érdekében átírták a parlamentáris jogalkotás írott és íratlan szabályait. A kultúra területén a centralizáció, a leépítés, illetve egy új állami függőségi rendszer kiépítése dominál.
2014-re minden olyan céltól eltávolodtunk, ami a szolidaritás elvén alapuló, nem irányító-beavatkozó, nem “gondoskodó”, hanem támogató, párbeszéd elvű állami szerepvállalás eléréséhez és megtartásához szükséges lenne.
Az orbáni szimbolikus hatalomgyakorlásnak egyik “legszebb” példája a Pesti Vigadó, amely egy ideológiai alapon szerveződött álcivil szervezet tulajdonába került. Egy olyan szervezet tulajdonába, amely diszkriminatív, kirekesztő és kizárólag más társadalmi csoportok ellenében, sajátos sérelmi politizálással tudja csak meghatározni magát. A kultúra nem lehet kirekesztő, nem lehet pártos, főleg nem Európa közepén, az Európai Unió tagállamaként.
KÖVETELJÜK, HOGY AZ ÁLLAM NE VÁLASSZA LE MAGÁRÓL A KÖZFELADATAIT ÉS NE ADJA ÁT A KULTÚRATÁMOGATÁST ÉS IRÁNYÍTÁST BARÁTI CIVIL SZERVEZETEKNEK!!!
2014. 03. 14.
Sajtó: