Nyolc nagyobb csoport irányítja a szélsőségeseket Magyarországon

Jelen pillanatban nyolc olyan szélsőséges csoportot tart számon az Athena Intézet, akiket folyamatosan érdemes górcső alatt tartani. A jelek szerint az extremista csoportok mozgatják immár a szélsőséges focirajongókat is.

Immár több mint három éve tartja nyilván a Magyarországon működő extrémista csoportokat és követi aktivitásukat az Athena Intézet. A belföldi extrémista szervezetek aktivitása, kockázati szintje, feltételezett taglétszáma és a területen belüli relatív súlya folyamatosan változik. Ennek megfelelően a Gyűlöletcsoport térképen ezentúl csak azok a Magyarországon működő extrémista szervezetek szerepelnek, amelyek négyes, vagy annál magasabb szintű kockázati besorolással rendelkeznek.

Az eddig a térképen szereplő szervezetek közül hármas, vagy alacsonyabb szintű kockázati besorolásúak – csupán helyi jelentőségű propaganda-akciók megvalósítására képes szervezetek, például a Blood & Honour Hungária, a Lelkiismeret 88 Csoport, a Skins4skinS – átkerültek a figyelőlistára. A fenti csoportok mellett a Pax Hungarica és a Nemzeti Őrsereg szervezetek kockázati besorolása aktivitásuk és befolyásuk csökkenése miatt négyes szint alá került, így ezek a csoportok is átkerültek a figyelőlistára.

A Magyar Nemzeti Arcvonal kockázati besorolása is csökkentett, mégpedig négyesre, így – mivel az MNA a főbb gyűlöletcsoportok között maradt – tevékenységét továbbra is folyamatosan monitorozzák. A szervezet kettészakadásából fakadó meggyengülése és presztízsvesztése azonban már nem volt figyelmen kívül hagyható.

További három extrémista csoport is inaktívvá vált az elmúlt egy év során: az egyetlen nem szélsőjobboldali ideológiák által motivált szervezet, a Radikális Állatvédők, a Véderő, amely vezetője, Eszes Tamás, halála óta fokozatosan vált inaktívvá, és az Őrző Magyar Gárda, az első gárda (utód)szervezet, amely önmagától szűnt meg.

Összesen egy olyan csoport van, amely az Athéna Intézet figyelőlistájáról felkerült az országos szinten is releváns gyűlöletcsoportok közé: a Kárpát Haza Őrei. Mivel a KHŐ aktivitása az elmúlt egy évben folyamatosan növekvő tendenciát mutatott, szoros kapcsolatot ápolnak a legtöbb hungarista/neonáci, illetve “nemzeti radikális” szervezettel és a proxy-szerepből kilépve egyre több saját, ellenséges propaganda akciót szerveznek, az Intézet értékelése szerint a csoport elérte a radikalizáció következő (4-es) szintjét, ezért tevékenységüket ezentúl rendszeresen monitorozni fogják.

Nepszava

This entry was posted in HU and tagged . Bookmark the permalink.