Bencsik Barnabás öt éven át irányította a Ludwig múzeumot. A kiállítások látogatottak voltak, a múzeum az állami megvonások ellenére is működött, magyar művészeket futtattak be külföldön – igazgatói mandátumának lejárta után azonban mégsem őt támogatta a szakmai zsűri. Vajon a kegyvesztett L. Simonnal való kapcsolata, a nemzetközi beágyazottsága, vagy a Művészeti Akadémia akadályozza a folytatást?
Fotó: Földes András
Úgy tudom, meglepte a szakmai zsűri döntése, hogy nem az ön pályázatát javasolják Balog Zoltán miniszternek.
Azt azért érdemes megnézni, milyen szakmai zsűriről van szó. Mennyire voltak benne a kortárs képzőművészeti intézményrendszert, és annak nemzetközi vonatkozásait ismerő szakemberek? Sajnos egyet kell értenem L. Simon László [leváltott kulturális államtitkár] felvetésével, hogy ha ilyen színjátéknak használják a szakmai bizottságot, akkor nincs rá szükség. Egyébként azt szeretném hinni, hogy szükség van rá, mert a szakmai szempontoknak kell érvényesülnie az ilyen döntéseknél.
A meghallgatáson ismerte meg a zsűrit?
Igen. És meglepett, hogy az országos múzeumi szervezetnek nem volt ott egy képviselője sem, helyette a Szegedi Móra Ferenc múzeum igazgatóját hívták el, amely intézmény nem a kortárs képzőművészet legerősebb bástyája.