Tisztelt szenátus!
2014. január 18-án Rétvári Bence államtitkár nyílt levélben arra szólította fel a Budapesti Corvinus Egyetem közösségét, hogy távolítsák el az egyetemről Karl Marx szobrát. Az államtitkári levél tartalmáról hadd ne szóljunk, megtették ezt már helyettünk mások. Azt azonban nem értjük: mi köze az államtitkárnak egyetemünkhöz? Elvárjuk az államtitkártól és elvbarátaitól, hogy tartózkodjanak az egyetemi autonómia megsértésétől, és tartsák magukat a jogállamban elfogadott, demokratikus értékrendhez.
Nem ellenezzük azt, hogy az egyetemi nyilvánosság előtt vita induljon meg arról, meg akarjuk-e tartani a Marx-szobrot, és az aulában elhelyezett egyéb emlékműveket, és ha igen, hol. E vitában ugyanakkor csakis az egyetem polgárainak van tanácskozási és szavazati joguk. E jogukkal is csak önmaguk, és nem egy párt képviseletében élhetnek. Azt kívánjuk, hogy a végrehajtó hatalom, és a szolgálatukban álló pártok, ifjúsági szervezetek tartózkodjanak a nyomásgyakorlástól. El a kezekkel egyetemünktől!
Tisztelt szenátus!
Kérjük, a szenátus kezdeményezzen tisztázó megbeszélést az egyetem nyilvánossága előtt, mi történjék a Marx-szoborral. Teremtsen a tisztelt szenátus alkalmat ahhoz, hogy ennek kapcsán egyetemi polgárhoz, demokratához méltó módon számot vethessünk saját múltunkkal és jövőnkkel.
Törvényesen megválasztott vezetőinktől elvárjuk, hogy mutassanak példát. Ugyan miben bízhatnánk, ha nem a saját igazunkban? A kormányzó hatalom képviselőinek nem lehetnek illúzióik: a még oly nagy politikai többség sem pótolhatja az egyetemi tudást.
Sajnálatos módon máig időszerűek követeléseink, amelyeket tavaly ilyenkor fogalmaztunk meg az egyetemi vezetés és a szélesebb nyilvánosság felé. A 2013. január 31-én az FDSz egyetemi szervezete és az Oktatói Hálózat által a Budapesti Corvinus Egyetem rektorához intézett nyílt levelünket a következőképpen zártuk:
Mit kíván az egyetemi polgár?
– Szubszidiaritást és autonómiát!
– Független értékelést!
– Kiszámítható és átlátható irányítást!
– Stabil, kiszámítható és minőség-orientált finanszírozást!
– Méltányosságot a szociálisan rászorulóknak és az esélykülönbségek intézményes csökkentését!
Deák Dániel egyetemi tanár,
Budapesti Corvinus Egyetem, Oktatói Hálózat
Kelt Budapesten, 2014. január 20-án