Bálint Anna
1051 Budapest, Sas u. 9
Áder János Köztársasági elnök
KEH, Sándor-palota, 1014 Budapest, Szent György tér 1-2
Tisztelt Elnök Úr,
Ez év október 7-én szavaztak az országgyűlési képviselők arról, hogy a magyar állam az ország egyik legjelentősebb kortárs művészeti kiállítóhelyének, a Műcsarnok tulajdonjogát a Magyar Művészeti Akadémiának adja át. A törvényjavaslatot Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter nyújtotta be még 2012. decemberében, és az azóta eltelt hónapok alatt a döntést megelőzően semmiféle társadalmi egyeztetésre nem került sor, noha a kortárs képzőművészek, a művészetszerető közönség és a szakmai szervezetek megállás nélkül tiltakoztak ellene. A törvény ellen foglalt állást többek között az AICA (Műkritikusok Nemzetközi Szövetségének) Magyar Tagozata, számos alkotó írta alá az MMA jogköreinek bővítése ellen tiltakozó petíciót, sokan egyénileg vagy csoportosan tiltakoztak, és az MMA-tagok közül is többen szót emeltek ellene, az MMA testületéből kilépve is hangsúlyozva egyet nem értésüket.
A politikai ellenzék mellett kultúrpolitikusok, szakértők sora foglalt állást a tervezet ellen, az MMA köztestületté emeletését is firtatva, mások mellett például a 2012. decemberében a Vigyázat Műcsarnok! – újra konferencián Rockenbauer Zoltán és Bozóki András volt kulturális miniszterek*.
Szabó Máté 44/2013 alkotmánybírósági indítványa szerint az, hogy a művészeti akadémiáról szóló törvény lehetővé teszi az Akadémia számára, hogy maga határozza meg a tagság feltételeit, ellentétes a művészeti szabadsággal, és emiatt az MMA-ról szóló törvény vonatkozó rendeleteinek megsemmisítését kérte az Alkotmánybíróságtól.
Túl azon, hogy az állam elvileg sem ruházhatja át kultúrpolitikai feladatainak és felelősségének egy részét, a megszavazott törvény, a Műcsarnok átadása a kortárs művészeti élet számára végzetes lenne: a művészeti élet autonómiáját sértő módon egy ideológiailag elfogult, elavult művészet felfogás mentén szervezett testületnek rendelné alá a legjelentősebb kortárs művészeti kiállítóhelyek egyikét, nemzedékek haladó törekvéseit húzva ezzel keresztül.
A fentiekre tekintettel kérjük az Elnök urat, hogy a nevezett törvénnyel kapcsolatban indítványozzon előzetes normakontrollt, vagy Szabó Máté alkotmánybírósági indítványának lezárultáig küldje vissza megfontolásra az Országgyűlésnek.
Budapest, 2013. október 10. Bálint Anna
A Magyar Művészeti Akadémia botránya csoporttag
Számos tiltakozó akcióról hírt adott a sajtó, a petíciókat online is meg lehet tekinteni:
A Műkritikusok Nemzetközi Szövetsége (AICA) Magyar Tagozata elnökségének nyilatkozata a Magyar Művészeti Akadémiával kapcsolatos kormányhatározatról
Tiltakozás a Magyar Művészeti Akadémia jogköreinek bővítése ellen
Kiáltvány és tiltakozás a magyar kultúráért
Tiltakozás a magyarországi hamis kultúrpolitikai törekvések ellen
Az osztrák PEN-klub honlapján közzétett tiltakozó levélről
*
Vigyázat Műcsarnok! – újra. Konferencia a magyar képzőművészet hazai központjáról, Műcsarnok, Budapest, 2012. december 28.